Powrót na stronę główną
Bezpieczna i skuteczna chemia do prania wykładzin i dywanów
Doświadczenie w usługach prania
Maszyny do prania tapicerki

DYWANY- HISTORIA POWSTANIA ...

Strzyżenie owiec

Pierwszym krokiem przy produkcji ręcznie tkanego dywanu jest strzyżenie owcy, najczęściej pochodzącej z własnej hodowli.
Najlepsza wełna pozyskiwana jest z karku owcy.

Przędzenie wełny

Po ostrzyżeniu owcy, wełna jest przędzona, w tym przypadku ręcznie. To niezwykle pracochłonna czynność, ale niezbędna do wyprodukowania doskonałej jakości przędzy.

Barwienie wełny

Barwienie wymaga wielokrotnego zanurzenia w kąpieli
barwiącej, dla zapewnienia równomiernego zabarwienia. Farby uzyskiwane są z roślin, minerałów i owadów.

Suszenie wełny

Po zabarwieniu przędzy istotne jest, by została odpowiednio wysuszona. Kolory utrwalają się na słońcu, po czym przędza jest zwijana w duże kłębki, gotowe do tkania.

Tworzenie szablonu dywanu

Przed rozpoczęciem tkania konieczne jest przygotowanie szablonu wzoru dywanu na papierze milimetrowym. Każda kratka reprezentuje jeden pęczek w dywanie.


Tkanie dywanu

Tkanie może być wykonywane samodzielnie lub przez kilku tkaczy. Pęczki są ubijane, aby włosie było zwarte w dywanie.



Przycinanie dywanu

Po utkaniu, dywan jest wyrównywany/przycinany. Jest to wykonywane ręcznie lub maszynowo. Gdy włosie zostanie skrócone i wyrównane, wzór dywanu staje się wyraźniejszy.

Pranie dywanu wodą

Pranie jest ważną częścią procesu produkcji dywanu. Woda oraz nadmiar barwników i zanieczyszczenia są następnie wyciskane z dywanów przy pomocy specjalnych wycieraczek.

Suszenie dywanów na słońcu

Po wypraniu dywanów, są one suszone na słońcu, dzięki czemu kolory się stabilizują oraz nieznacznie blakną, co nadaje dywanom piękny odcień barw.


Kontrola jakości dywanu

Zanim dywan zostanie sprzedany, jest dokładnie sprawdzany, a wszelkie uszkodzenia powstałe w czasie przycinania i prania są naprawiane.

FAKTY ORAZ CIEKAWOSTKI- o najdroższych dywanach, największych dywanach, najstarszych dywanach, i przede wszystkim o powstawaniu dywanów :)

Zaczynając od samego początku: największym dywanem, do tego ręcznie tkanym, jest dywan o powierzchni 5625m2.
Bez najmniejszych problemów można by nim przykryć boisko do piłki nożnej.
Tkaniem kobierca zajmowało się przez 1,5 roku 1200 mieszkańców aż trzech wsi. Zajął on zaszczytne miejsce w głównej hali modlitewnej Sheikh Zayed Grand Mosque.
By go ukończyć, tkacze z północno-zachodniej prowincji Khorasan zużyli 38 ton wełny i bawełny z Iranu i Nowej Zelandii.
W tkaninie wykorzystano 25 kolorów, natomiast wartość dywanu szacuje się na 5,8mln$

źródło : www.szgmc.ae

Największy dywan na świecie

Najdroższy dywan na świecie

Perski dywan z XVII wieku okazał się najdroższą wykładziną świata. Anonimowy kolekcjoner zapłacił za niego miliony funtów.
Ten zakup przebił w ten sposób poprzedni rekord, który należał do dywanu stworzonego w 1600 roku.
"Ten dywan pokazuje talent tkaczy z irańskiego Kirman, którzy byli najlepszymi twórcami dywanów w historii" - mówi brytyjskiemu "Daily Mail" rzecznik domu aukcyjnego Christie's.
6,2 miliona funtów, czyli ponad 24 miliony złotych - tyle zapłacił za perski dywan, utkany w XVII wieku, anonimowy kolekcjoner.

Aukcja pobiła rekord z 2008 roku. Wtedy perski dywan stworzony na początku XVII wieku sprzedano za "jedyne" 2,3 miliona funtów.

źródło: gospodarka.dziennik.pl


Każdy dywan przedstawia w pewien sposób swoją historię, a najbardziej fascynującą ten najstarszy, odnaleziony w nienaruszonym stanie dywan - Pazyryk.
Dywan utkano w V w. p.n.e, został odnaleziony prawie 2,5tys. lat później, w 1949r. w bryle lodu w grobowcu na Syberii.
Dywan obecnie znajduje się w muzeum Hermitage w Sankt Petersburgu. Ma wymiary 180 na 190 centymetrów runo jego przedstawia konie, gryfy i jelenie.

najstarszy dywan na świecie

źródło: wikipedia.org


...pewien dywan natomiast stał się kością niezgody między starszą panią i domem aukcyjnym

W Niemczech licytator bawarskiego Domu Aukcyjnego pomylił się wyceniając dywan wystawiony na aukcję i nieadekwatnie wycenił jego wartość na 900euro. Nieduży perski dywan 338x153 ostatecznie jednak sprzedał się za 19tys. euro, i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że ...

Kilka miesięcy później na licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Londynie został on sprzedany za rekordową sumę 7,4mln euro.

Christie's oszacował go na tak wysoką sumę, ponieważ dywan pochodzi ze spadku po Comtessie de Behague, która zmarła w 1939 roku.

źródło: www.dw.de

DANE KONTAKTOWE

Clean-Pro

ul. Mickiewicza 22

41-409 Mysłowice

tel. +48502854444 email: [email protected]

Mapę dojazdu oraz opinie o naszej firmie znajdą Państwo na stronie kontakt